Miniseriál otužování

Vyzpovídali jsme několik z našich ŠkoFit členů, kteří se aktivně zúčastnili sportovní Endomondo výzvy Otužování, která probíhala od 13. 1. do 29. 2. 2020 na základě organizované ŠkoFit přednášky na téma Otužování, kterou provedl na Karmeli 14. 1. 2020 pro naše členy i širokou veřejnost pan Jiří Škvrna, předseda 1. otužileckého klubu v Mladé Boleslavi.

Zeptali jsme se našich členů na pár otázek a rádi bychom s Vámi sdíleli velmi zajímavé postřehy a rozhovory.

 

1. díl - Pepa

Vyzpovídali jsme sportovce, bajkera a nově i příznivce otužování, stálého člena ŠkoFit týmu, Pepu.

ŠkoFit: Pepo, díky, že sis udělal čas na pár otázek. Začneme hned tou nejjednodušší. Otužoval jsi se již dříve a nebo jsme Tě právě s otužováním začali motivovali ŠkoFit výzvou?
Pepa: Ahoj, jsem rád, že jsem měl příležitost rozhovor poskytnout. Já osobně jsem se nikdy předtím neotužoval. Ale ani jsem nikdy nebyl žádný zmrzlík. Na kole jezdím v podstatě celoročně a do sauny chodím 20 let pravidelně, takže bych řekl, že nějakou dispozici k tomu s otužováním začít jsem měl i před výzvou.

ŠkoFit: A zúčastnil jsi se přednášky pana J. Škvrny, kterou organizoval ŠkoFit tým před spuštěním výzvy a která proběhla 14. 1. 2020 na Karmeli?
Pepa: Ano, přednášku jsem navštívil a byla velmi zajímavá a inspirativní. Proto jsem se v podstatě rozhodl se do ŠkoFit výzvy pustit hned první den jejího spuštění.

ŠkoFit: Pepo, a teď k samotnému otužování. Jak tedy zrovna Tobě vyhovuje se pravidelně otužovat? Sprchuješ se například denně studenou sprchou nebo preferuješ raději ponor do řeky, do bazénu?
Pepa: Já raději lezu celý do bazénu, i když studená sprcha mi také nevadí.

ŠkoFit: Co bylo pro Tebe nejtěžší překonat, když jsi s otužováním začal?
Pepa: Nejhorší pro mě bylo zdolat těch 15 metrů po zahradě v plavkách v zimě, což je vzdálenost bazénu od našeho domu.

ŠkoFit: Co myslíš, že je v otužování nejtěžší? Začít vůbec, nebo naopak dodržet pravidelnost nebo třeba to, že by se měly zvyšovat dávky?
Pepa: Myslím si, že na otužování je nejtěžší udržet právě tu pravidelnost.

ŠkoFit: Budeš i nadále pokračovat v otužování, i přesto, že byla výzva již ukončena?
Pepa: Po počátečním nadšení a odhodlání, kdy jsem prvních 20 dní praktikoval otužování 2x denně a to opravdu poctivě, přišla má věrná kamarádka rýmička, která mě provází v podstatě celý život, na jaře a na podzim. Po týdenním přerušení jsem se však nevzdal a pokračoval, ale už jen v režimu studené sprchy několikrát týdně.

ŠkoFit: Co Ti osobně otužování přináší? Cítíš nějaké změny za dobu, kterou se tomu aktivně věnuješ, ať už na poli psychickém či fyzickém?
Pepa: Zimní vstup do bazénu s vodou kolem 4°C pro mě byla veliká výzva a pocit spokojenosti se sebou samým byl obrovský. Bohužel, jen do zmiňovaného přerušení. Očekával jsem, že rýmička se tentokrát nedostaví. Pocit, po dvou minutách v ledové vodě byl neskutečný, pro mě neznámý.

ŠkoFit: A jak bys inspiroval ostatní, kteří stále váhají, zda a jak začít? Co myslíš, že by mohlo každého přimět s otužováním začít?
Pepa: Hmm, to netuším, jak ostatní inspirovat. Je to na rozhodnutí každého. Možná je to ale ten nejlevnější a nejpřirozěnejší způsob, jak získat zpět svou narušenou imunitu.

 

2. díl - Barča

Připravili jsme pro Vás rozhovor se sportovkyní a stálou členkou ŠkoFit týmu, Barčou.

ŠkoFit: Baru, díky, že sis udělala čas na pár otázek. Začneme hned tou nejjednodušší. Otužovala ses již dříve nebo jsme Tě právě s otužováním začali motivovali ŠkoFit výzvou?
Barča: Otužování studenou vodou pro mě byla delší dobu velká výzva. Četla jsem právě knížku „Všímavost“, kde je o otužování psáno včetně postupu, jak to celé zvládnout. Otužování se věnuji pravidelně od začátku výzvy ŠkoFitu.

ŠkoFit: A zúčastnila jsi se přednášky pana J. Škvrny, kterou organizoval ŠkoFit tým před spuštěním výzvy a která proběhla 14. 1. 2020 na Karmeli?
Barča: Ráda bych se této zajímavé přednášky byla účastnila, ale časově se mi její termín bohužel v té době překrýval s jiným termínem a tak jsem se neúčastnila.

ŠkoFit: Barčo, a teď k samotnému otužování. Jak tedy zrovna Tobě vyhovuje se pravidelně otužovat? Sprchuješ se například denně studenou sprchou nebo preferuješ raději ponor do řeky, do bazénu?
Barča: Pravidelně ráno se sprchuji studenou vodou. Tento způsob mi vyhovuje a i mi dobře zapadá do mého ranního probouzení.

ŠkoFit: Co bylo pro Tebe nejtěžší překonat, když jsi s otužováním začala?
Barča: Nejtěžší pro mne bylo z kraje překonat šok z ledové vody a sprchovat se takto studenou vodou pravidelně první týden každé ráno a večer.

ŠkoFit: Co myslíš, že je v otužování nejtěžší? Začít vůbec, nebo naopak dodržet pravidelnost nebo třeba to, že by se měly zvyšovat dávky?
Barča: Podle mě je nejtěžší vůbec začít, najít v sobě sílu a překonat prvotní šok z ledové vody. Další výdrž v pokračování otužování je pak individuálně na každém z nás.

ŠkoFit: Budeš i nadále pokračovat v otužování, i přesto, že byla výzva již ukončena?
Barča: Ano, nadále pokračuji.

ŠkoFit: Co Ti osobně otužování přináší? Cítíš nějaké změny za dobu, kterou se tomu aktivně věnuješ, ať už na poli psychickém či fyzickém?
Barča: Po sprchování studenou sprchou a prvotním šoku se nakonec cítím skvěle. Otužování mi posílilo imunitu a vůli.

ŠkoFit: A jak bys inspirovala ostatní, kteří stále váhají, zda a jak začít? Co myslíš, že by mohlo každého přimět s otužováním začít?
Barča: Nebát se a překonat sám sebe.

 

3. díl - Jindra

Připravili jsme pro Vás rozhovor se sportovcem a pravidelným účastníkem ŠkoFit sportovních Endomondo výzev, členem týmu Jindrou.

ŠkoFit: Jindro, díky, že sis udělal čas na pár otázek. Začneme hned tou nejjednodušší. Otužoval ses již dříve nebo jsme Tě právě s otužováním začali motivovali ŠkoFit výzvou?
Jindra: Kolega v kanceláři je aktivní otužilec, takže jsme o otužování již dříve spolu mluvili a trochu jsem o tom přemýšlel. Nicméně před výzvou jsem se otužování nijak aktivně nevěnoval.

ŠkoFit: A zúčastnil ses přednášky pana J. Škvrny, kterou organizoval ŠkoFit tým před spuštěním výzvy a která proběhla 14. 1. 2020 na Karmeli?
Jindra: Přednášky pana Škvrny jsem se zúčastnil a velice mne zaujala. Spolu s výzvou byla hlavní motivací toho, že jsem s otužováním vůbec začal.

ŠkoFit: Jindro, a teď k samotnému otužování. Jak tedy zrovna Tobě vyhovuje se pravidelně otužovat? Sprchuješ se například denně studenou sprchou nebo preferuješ raději ponor do řeky, do bazénu?
Jindra: Pravidelně se sprchuji studenou vodou s tím, že v průběhu výzvy jsem postupně navyšoval čas pod sprchou. Když mám možnost, krátce se ponořím do zahradního jezírka. Do otevřené vody jsem se zatím ještě neodvážil.

ŠkoFit: Co bylo pro Tebe nejtěžší překonat, když jsi s otužováním začal?
Jindra: V podstatě jsem netušil, jak bude moje tělo na studenou vodu reagovat. To platilo hlavně u prvního ponoru. Do té doby jsem si nedokázal představit, že se ponořím do ledové vody.

ŠkoFit: Co myslíš, že je v otužování nejtěžší? Začít vůbec, nebo naopak dodržet pravidelnost nebo třeba to, že by se měly zvyšovat dávky?
Jindra: Problém s pravidelností samozřejmě mám, protože jsou dny, kdy se na studenou vodu opravdu netěším. A ten pocit, když otáčím kohoutkem sprchy na tu nejvíce studenou není pro mne úplně příjemný nikdy. Sice se mi v průběhu výzvy podařilo prodloužit obvyklou dobu ve studené vodě, ale stále jsem hodně daleko od doby, která je běžná třeba pro zimní plavání.

ŠkoFit: Budeš i nadále pokračovat v otužování, i přesto, že byla výzva již ukončena?
Jindra: Rád bych v otužování pokračoval alespoň současným způsobem. Jestli se časem dostanu dále, např. k zimnímu plavání v otevřené vodě, zatím netuším.

ŠkoFit: Co Ti osobně otužování přináší? Cítíš nějaké změny za dobu, kterou se tomu aktivně věnuješ, ať už na poli psychickém či fyzickém?
Jindra: Studená voda mne vždy osvěží, doplní energii a zklidní moji mysl.

ŠkoFit: A jak bys inspiroval ostatní, kteří stále váhají, zda a jak začít? Co myslíš, že by mohlo každého přimět s otužováním začít?
Jindra: Mám dobrý pocit, že se mi podařilo trochu překonat svoji pohodlnost a zkusit něco nového. A to nepohodlí prvního kontaktu se studenou vodu se mi za následné osvěžení a uvolnění vyplatí.

 

4. díl - Pavel

Připravili jsme pro Vás rozhovor se sportovcem a pravidelným účastníkem ŠkoFit sportovních Endomondo výzev, členem týmu Pavlem.

ŠkoFit: Pavle, díky, že sis udělal čas na pár otázek. Začneme hned tou nejjednodušší. Otužoval ses již dříve nebo jsme Tě právě s otužováním začali motivovali ŠkoFit výzvou?
Pavel: Otužovat jsem se začal již v roce 2014, kdy jsme se přestěhovali do rodinného domu a sprchovou růžici jsem už nemusel držet v ruce. Já to v podstatě ani jako otužování neberu, protože je to jen ranní sprchování studenou vodou. Pouze asi poslední dva roky se v zimě ráno polévám vodou z kbelíku, který stojí naplněný přes noc venku. A pokud je sníh, využívám i toto skupenství vody. Pokud je prašan, ulehnu, pokud je vlhký, třu se. Zároveň celoročně navštěvuji saunu, což je svým způsobem také otužování. Výzvu jsem bral jen jako zpestření.

ŠkoFit: A zúčastnil ses přednášky pana J. Škvrny, kterou organizoval ŠkoFit tým před spuštěním výzvy a která proběhla 14. 1. 2020 na Karmeli?
Pavel: Přednášky jsem se nezúčastnil, protože je to pro mne do MB daleko.

ŠkoFit: Pavle, a teď k samotnému otužování. Jak tedy zrovna Tobě vyhovuje se pravidelně otužovat? Sprchuješ se například denně studenou sprchou nebo preferuješ raději ponor do řeky, do bazénu?
Pavel: Jak jsem uvedl, ranní sprcha, kbelík nebo sníh. Ale takový ponor do řeky, venkovního bazénu či rybníku považuji za vyšší stupeň. Uvažuji o tom již delší dobu, ale nemám k tomu podmínky a spřízněnou duši. Je totiž doporučeno, provádět tuto činnost minimálně ve dvou. Zatím jsem v okolí nenašel vhodné místo. Rozhodně bych to ale chtěl zkusit.

ŠkoFit: Co bylo pro Tebe nejtěžší překonat, když jsi s otužováním začal?
Pavel: Nejhorší pro mě bylo vzít sprchu do ruky a začít se kropit. Vstoupit pod pevnou tekoucí sprchu už nebyl takový problém.

ŠkoFit: Co myslíš, že je v otužování nejtěžší? Začít vůbec, nebo naopak dodržet pravidelnost nebo třeba to, že by se měly zvyšovat dávky?
Pavel: Na otužování považuji nejtěžší se jednak k tomu rozhoupat, následně začít a vytrvat. Pokud si na to zvyknete, už je to pohoda.

ŠkoFit: Budeš i nadále pokračovat v otužování, i přesto, že byla výzva již ukončena?
Pavel: S touto činností nepřestanu, už se stala součástí mého života.

ŠkoFit: Co Ti osobně otužování přináší? Cítíš nějaké změny za dobu, kterou se tomu aktivně věnuješ, ať už na poli psychickém či fyzickém?
Pavel: Je to skvělý start do nového dne. Člověk se opravdu probudí. A zvlášť v zimě ráno, po návratu z venku do tepla, je to velice příjemný pocit po celém těle. Za těch zhruba šest let jsem v zimě vážněji neonemocněl (chřipka, angína,..). Při cestování hromadnou dopravou se ale člověk rýmě stejně těžko vyhne, má ale vždy slabší průběh.

ŠkoFit: A jak bys inspiroval ostatní, kteří stále váhají, zda a jak začít? Co myslíš, že by mohlo každého přimět s otužováním začít?
Pavel: Jak inspirovat? Těžko říci. To si musí každý vyzkoušet sám. Každému vyhovuje něco jiného, jiný postup. Asi tím nejvážnějším impulsem v dnešní době je péče o své zdraví, tělo, pohodu duše a nebát se.

 

5. díl - Anna

Připravili jsme pro Vás rozhovor se sportovkyní a stálou členkou ŠkoFit týmu, Aničkou.

ŠkoFit: Aničko, díky, že sis udělala čas na pár otázek. Začneme hned tou nejjednodušší. Otužovala ses již dříve nebo jsme Tě právě s otužováním začali ŠkoFit výzvou motivovali?
Anna: Začala jsem v létě, kdy byla studené sprcha příjemným prostředkem k osvěžení. Možná se to nedá nazvat otužováním, ale od léta jsem zakončovala každodenní sprchu studenou vodou. No, víte, takové to fik fik, hlavně to nepřehnat. Původní záměr byl začít se skutečně otužovat. Přestat být tvorem zhýčkaným neustálým teplotním komfortem. To mě na mně vážně štvalo a štve stále. Jenže znáte to, člověk rychle sklouzne k rutině a ztratí počáteční nadšení či odhodlání. A mě to moje rádoby otužování nějak nešlo popostrčit dál. Takže otužovací výzva přišla přesně včas, aby mě nově namotivovala a doslova nakopla. Bez této výzvy bych asi postupně sklouzla k nicnedělání.

ŠkoFit: A zúčastnila ses přednášky pana J. Škvrny, kterou organizoval ŠkoFit tým před spuštěním výzvy a která proběhla 14. 1. 2020 na Karmeli?
Anna: Bohužel ne.

ŠkoFit: Ani teď k samotnému otužování. Jak tedy zrovna Tobě vyhovuje se pravidelně otužovat? Sprchuješ se například denně studenou sprchou nebo preferuješ raději ponor do řeky, do bazénu?
Anna: Upřímně, jsem trochu „poserka“. Zimu a studenou vodu prostě nemám ráda. Začátek byl jasný – studené zakončování ranní sprchy. Otužovací výzva mi do této aktivity vnesla řád. Začala jsem si stopovat čas. První týden to bylo 15 ledových vteřin na závěr. Jako směšné, že? Ale nevěřili byste, jak dlouhých dokáže být 15 vteřin pro zmrzlíka. No, z týdne pak bylo asi 10 dní, protože jsem nedokázala najít odvahu pokročit dál. Pak jsem ale přeci jenom postoupila na level dva – 30 vteřin. První dva až tři dny to nebylo nic moc, ale ve finále to ani nebolelo. Přišlo mi, že když už si tělo na svou pravidelnou dávku zimy zvyklo, že to pak šlo tak nějak snáz a bez bolesti. Že to je hlavně o hlavě. Ta vám říká, že se vám nechce a že vám musí být zima. Pokud se ji podaří umlčet, jde to jednodušeji. Já časem postoupila na level 3 a 4, to znamená 45 a 60 vteřin. Někde na téhle hranici je ale můj strop. Prozatím. Doufám. Máme vodu ze čtyřicetimetrového vrtu, takže je fakt ledová. Po minutě jsem promrzlá jak ratlík. Ale chci jít dál. Obdivuji borce na špici našeho žebříčku, kteří vlezou venku do vody a tam se „rochňají“ několik minut. Mně by umrzl mozek.

ŠkoFit: Co bylo pro Tebe nejtěžší překonat, když jsi s otužováním začala?
Anna: Lenost, pohodlí, zvyk tepelného komfortu. To jsou potvory, které házejí klacky pod nohy.

ŠkoFit: Co myslíš, že je v otužování nejtěžší? Začít vůbec, nebo naopak dodržet pravidelnost nebo třeba to, že by se měly zvyšovat dávky?
Anna: Jednoduché je začít, těžké je vytrvat. Alespoň v počátečních fázích (možná první měsíc?). Pak už si tělo natolik zvykne, že i když si občas říkám, že na to dnes dlabu, tak nakonec stejně na studenou otočím.

ŠkoFit: Budeš i nadále pokračovat v otužování, i přesto, že byla výzva již ukončena?
Anna: Zatím pokračuji a pokračovat doufám budu. Chci vlézt do vody i venku. Ale to bude asi tak o dva tisíce let později.

ŠkoFit: Co Ti osobně otužování přináší? Cítíš nějaké změny za dobu, kterou se tomu aktivně věnuješ, ať už na poli psychickém či fyzickém?
Anna: Určitě. Tělo to už vnímá jako drogu. Znáte ten pocit, když vylezete ze sauny a hupnete do ledového bazénku? Jako kdyby si člověk „šlehnul“. Ráno mě to perfektně probudí a nemám pak takové ty rozespalé a mátožné stavy další třeba hodinu po probuzení. A hlavně mám pokaždé radost, že překonávám sama sebe. Je to fajn jak po fyzické, tak po psychické stránce. Zkuste vydržet a uvidíte. Nedá se to popsat.

ŠkoFit: A jak bys inspirovala ostatní, kteří stále váhají, zda a jak začít? Co myslíš, že by mohlo každého přimět s otužováním začít?
Anna: Podle mě každý zná sám sebe nejlépe a určitě tuší, jaký způsob otužování by pro něho mohl být ten nejlepší. Takže teď už jen odhodit výmluvy, možná najít nějakého parťáka, se kterým se budete hecovat a začít. Je to vážně jen o hlavě. A pocit radosti a nové energie, které vám otužování přinese, určitě stojí za to. Takže pokud svých 60 vteřin zvládá „poserka“ jako já, tak VY dokážete být lepší. Nebo?