Rozhovor

Pro náš rozhovor na téma Sport, motivace a začátky se sportem jsme oslovili Gabrielu Duškovou, personalistku z Kvasin, která je zapojena do projektu ŠKOFIT od června 2017. Mezi její oblíbené sporty patří zejména in-line brusle a badminton.

Jak dlouho a do jakých výzev ŠKOFITu se zapojujete?
Život nám přináší různé zkoušky a já jsem nebyla výjimkou. Do Škofitu jsem se přihlásila již v roce 2017, vzhledem k úrazu jsem se ale aktivně zapojila až po rekonvalescenci v loňském roce.

Začala jste se sportem až ve chvíli zapojení do ŠKOFIT projektu nebo jste se mu věnovala pravidelně již dříve?
Sport je součástí mého života již od SŠ. Vždy jsem měla pocit, že sportuji dost, takže jeden z důvodů přihlášení do výzev Škofitu bylo porovnání se se svými kolegy.

Co je pro Vás motivací k pohybu?
Jsem velice soutěživá a motivací k pohybu je pro mne se stále zlepšovat, udržovat si kondičku a získávat dobré umístění na turnajích v badmintonu.

Jak velkou část dne či týdne sportu věnujete?
Patřím mezi aktivní ženy a zároveň neumím odpočívat, a proto se snažím sportovat každý den, tedy pokud mi to volný čas dovolí. Chodím pravidelně 2x týdně na badminton, ale protože hraji s více partami, tak některé týdny i 4x. Ve třech dalších výzvách (in-line, kolo a chůze) mám v tomto roce v průměru 1000 km tak asi tak.

Kolečkovou výzvu jste zakončila na prvním místě s nájezdem 1.070 km. Najela jste vše jen na Vašich oblíbených in-line bruslích a kolik času jste strávila plněním této výzvy?
Kolečkovou výzvu jsem opravdu plnila pouze na in-linech. Letošní rok jsem končila VŠ, což pro mne byla sama o sobě velká výzva, takže skloubit zaměstnání, školu, domácnost a děti bylo náročné nejen na čas. Proto jsem spojila relax se školou, proháněla jsem se na in-linech a zároveň jsem přitom poslouchala přednášky. Takže hodně ujetých km a spousty hodin s krásným výsledkem - úspěšné dokončení VŠ.

Zjistila jsem, že jste kromě tohoto prvního místa vyhrála i výzvu Míč, míček, košíček, což je jiný druh pohybu. Jaké další sporty provozujete?
V mém případě výzva košíček – tedy badminton. Badminton je nejen o taktice, vzájemné spolupráci s parťákem, ale i o fyzičce, kterou získávám při jízdě na kole, in-linech či v chladném období svižnou chůzí.

Dělá Vám někdo společnost při plnění výzev? Vzhledem k tomu, že jste se zapojila do výzvy na badminton, tak někdo takový být musí.
Máte pravdu, že do výzev se zapojuji s přáteli. Protože ráda dělám sporty naplno, tak je plním s parťáky, kteří milují daný sport stejně jako já. Takže na procházky mám dvě kamarádky, na kolo třetí kamarádku. Badminton je kolektivní hra, proto mám více stálých parťáků a parťaček, ale turnajů se zúčastňuji s těmi, co vydrží se soutěživým živlem, jako jsem já.

Změnil se Váš výběr sportů od začátku sportování nebo zůstáváte věrná stále stejným sportům?
V průběhu života se výběr sportů samozřejmě měnil, do příchodu dětí to byl především aerobic, posilovna a kondiční trénink. Po jejich narození jsem volila sporty, které jsem si mohla užívat společně s dětmi. Před mnoha lety jsem byla první maminka, která se proháněla v místě bydliště s kočárkem na in-linech, později s dětskou sedačkou na kole. Před 10 lety mne kamarádka přivedla na kurt a badminton se posunul na první místo v oblíbenosti mých sportů. A za zmínku stojí i to, že stejnou lásku k badmintonu získali i mojí synové, takže rodinný souboj na kurtu je to pravé ořechové.

Máte do budoucna nějaké osobní cíle, čeho ve sportu dosáhnout?
Tato otázka mně vyloudila úsměv na rtech. Je mi tolik, kolik mi je a můj cíl je spíše přání. Být stále zdravá a v dnešní složité době mít možnost se vrátit na kurt mezi své parťáky a užívat si společnou radost ze hry.


Děkujeme, že jste si na nás udělala čas, gratulujeme k dokončení studia a přejeme spoustu krásně prožitých chvil při sportovních aktivitách nejen v rámci ŠKOFIT výzev ale i v životě.