Na kůži záleží

Předcházení zdravotním obtížím je mnohem účinnější než řešení jejich následků. Pro včasné rozpoznání rizikových faktorů a předcházení nemocím nabízí ŠKODA AUTO všem zaměstnancům široké spektrum preventivních programů.

Kožní nádory patří mezi nejčastější typ onkologických onemocnění a jejich výskyt trvale stoupá. Za posledních čtyřicet let se ozónová vrstva zmenšila o deset procent. Znamená to, že na Zemi dopadá asi o dvacet procent víc nebezpečného UVB záření a výskyt nádorů kůže se jen díky tomu zvedl zhruba o čtyřicet procent. Toto závažné onemocnění bylo dříve problémem spíš starších lidí, nyní ale onemocní čím dál mladší lidé. Nejnebezpečnější typ nádorů kůže maligní melanom je v České republice ročně zjištěn u 1300 osob, výskyt ostatních druhů nádorů kůže je však ještě desetkrát častější. Lidé by se měli chránit před slunečním zářením a zároveň absolvovat preventivní vyšetření kůže. Těmito dvěma kroky lze výrazně snížit riziko vzniku rakoviny kůže. Útvar SG připravuje pro zaměstnance preventivní akci „Na kůži záleží“. Specialisté z oboru dermatologie pod vedením
prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA (přední český dermatolog, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady) pomocí dermatoskopu zdarma vyšetřují kožní znaménka zaměstnancům.

Zaměstnanci v Mladé Boleslavi, Vrchlabí, Kvasinách i v útvarech se sídlem v Praze mají možnost nechat si vyšetřit kožní znaménka na několika místech areálu společnosti, aby preventivní vyšetření mohl absolvovat opravdu každý.

Preventivní akce

Rok 2018

V závodě Mladá Boleslav a v útvarech se sídlem v Praze preventivní vyšetření absolvovalo celkem 441 zaměstnanců, 12 zaměstnancům byl zjištěn nějaký kožní problém. U 6 zaměstnanců byl zjištěn nejnebezpečnější typ nádorů kůže – maligní melanom a byla jim doporučena další odborná péče.

Rok 2019

Preventivní vyšetření absolvovalo celkem 620 zaměstnanců, 36 zaměstnancům byl zjištěn nějaký kožní problém. U 6 zaměstnanců byl zjištěn nejnebezpečnější typ nádorů kůže – maligní melanom a byla jim doporučena další odborná péče.

Rok 2020

Preventivní akce proběhla pouze v Mladé Boleslavi, kde 298 zaměstnanců využilo možnost nechat si vyšetřit kožní znaménka. 11 zaměstnancům byla doporučena další odborná péče. Vzhledem k epidemiologické situaci byla zrušena preventivní akce v Kvasinách a ve Vrchlabí.

Rok 2021

Vzhledem epidemiologické situaci proběhla v roce preventivní akce pouze v Kvasinách a ve Vrchlabí. 105 zaměstnanců si nechalo vyšetřit kožní znaménka a 10 zaměstnancům byl zjištěn nějaký kožní problém s doporučením následné péče.