Na kůži záleží

Předcházení zdravotním obtížím je mnohem účinnější než řešení jejich následků. Pro včasné rozpoznání rizikových faktorů a předcházení nemocím nabízí ŠKODA AUTO všem zaměstnancům široké spektrum preventivních programů.

Kožní nádory patří mezi nejčastější typ onkologických onemocnění a jejich výskyt trvale stoupá. Za posledních čtyřicet let se ozónová vrstva zmenšila o deset procent. Znamená to, že na Zemi dopadá asi o dvacet procent víc nebezpečného UVB záření a výskyt nádorů kůže se jen díky tomu zvedl zhruba o čtyřicet procent. Toto závažné onemocnění bylo dříve problémem spíš starších lidí, nyní ale onemocní čím dál mladší lidé. Nejnebezpečnější typ nádorů kůže maligní melanom je v České republice ročně zjištěn u 1300 osob, výskyt ostatních druhů nádorů kůže je však ještě desetkrát častější. Lidé by se měli chránit před slunečním zářením a zároveň absolvovat preventivní vyšetření kůže. Těmito dvěma kroky lze výrazně snížit riziko vzniku rakoviny kůže. Útvar SG připravuje pro zaměstnance preventivní akci „Na kůži záleží“. Specialisté z oboru dermatologie pod vedením
prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA (přední český dermatolog, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady) pomocí dermatoskopu zdarma vyšetřují kožní znaménka zaměstnancům.

Zaměstnanci v Mladé Boleslavi, Vrchlabí, Kvasinách i v útvarech se sídlem v Praze mají možnost nechat si vyšetřit kožní znaménka na několika místech areálu společnosti, aby preventivní vyšetření mohl absolvovat opravdu každý.

Preventivní akce

Rok 2017

Preventivní vyšetření absolvovalo celkem 872 zaměstnanců, 76 zaměstnancům byl zjištěn nějaký kožní problém. U 11 zaměstnanců byl zjištěn nejnebezpečnější typ nádorů kůže – maligní melanom a byla jim doporučena další odborná péče.

Rok 2018

V závodě Mladá Boleslav a v útvarech se sídlem v Praze preventivní vyšetření absolvovalo celkem 441 zaměstnanců, 12 zaměstnancům byl zjištěn nějaký kožní problém. U 6 zaměstnanců byl zjištěn nejnebezpečnější typ nádorů kůže – maligní melanom a byla jim doporučena další odborná péče.